fbpx

Miluju teplíčko, zahřívám se ledovou sprchou aneb WHM v praxi

Dnes se chladu nevyhýbám ani nebojím. Léto mám nejraději, ale na zimu se těším … rozproudí mi krev v žilách! Nevěřila bych, že je to možné, ale zažívám to! Otužuji se dle WHM a je to skvělý pocit. Posiluji imunitu, zlepšuji fyzičku i psychičku, lépe zvládám emotivně vypjaté situace (no jo sem trochu nervák…).

Otužování změnilo můj život.

Odjakživa jsem byla zimomřivá holka

Horká sprcha, ledvinové pásy, teple se oblékat, abych neprochladla… ihned se hlásil močový měchýř. Otužilci pro mě byli (ne) lidmi, pro něž jsem neměla pochopení…

“ … ale život mění a dává výzvy“

Poporodní deprese. Když jsem si myslela, že už je to za mnou, vynořily se úzkosti, depresivní nálady, záchvaty paniky. Představa další deprese mě děsila.

V té době u mne „náhodou“ přistála pozvánka na otužovací seminář. Nad fotkou „nelidí“ v ledu jsem si řekla: „Radši tohle než depresi“ a tak jsem šla.

Seminář Wim Hof method (WHM)

Byla jsem ohromená! Dobrovolně, na 2 min a hned 2x jsem vlezla do bazénu plného ledu!  To vše po pár hodinách práce s dechem, myslí a tělem.

Prožila jsem silné a hluboké pocity své vnitřní síly. Rozhodně jsem chtěla pokračovat. Dechová cvičení a otužování jsou okamžitě použitelné doma, denně stačí 20 min.

Otcem metody je Wim Hof alias ledový muž, chlapík z Holandska, který před lety hledal cestu jak se vyrovnat se sebevraždou milované ženy a k tomu se staral o 4 malé děti…silný příběh = silná metoda :).

Už jí praktikují tisíce lidí po celém světě (sportovci, mámy, tátové, staří i mladí,). Vědci žasnou, ukazuje se, že Wim není žádný „yetti“, funguje to i ostatním lidem. Tělo i mozek reagují na dechová cvičení a chlad, ovlivní to každou buňku v těle. Podrobnosti  najdete na oficiálních webech (odkazy na konci článku).

Pro mě byl seminář jednoznačně transformačním zážitkem 🙂

2 roky od semináře otužování – stále pozitivní vlna

První půl rok jsem WHM praxi jedinkrát nevynechala, dělalo mi to strašně dobře. Od semináře jsem nepocítila nic, co by naznačovalo blížící se depresi. Naopak. Díky WHM a bylinkám – přírodnímu léčení jsem propadla dávno před tím – k přečtení tady – jsem restartovala svůj život – k bylince, která mi s tím pomohla tudy KLIK.

Dnes automaticky sprchu končím studenou vodou. Pravidelně „dýchám“ a otužuji se i venku (zimní procházky, zimní koupání). Nelpím na každodenní praxi, ale více méně to tak je :). Loni v zimě jsem nevyndala péřový kabát ze skříně :), celkově se méně oblékám. Snažím se „pořádně dýchat při běžných denních činnostech“. Naučila jsem se rozdýchávat bolehlav, špatnou náladu, únavu, rýmu i škrábání v krku… k problémům přistupuji snadněji (chladněji 🙂 ) než dřív, ale jdu víc do hloubky…

Nijak to nehrotím, nesnažím se natrénovat přeplavání kanálu, nechci být vrcholová sportovkyně… ALE PRO MĚ JE TO ŽIVOTNÍ OBRAT A DŮKAZ, ŽE ŽIVOT NENÍ NALINKOVANÝ A NAŠE ŠKATULKY – OMEZENÍ, JSOU JENOM V NAŠÍ HLAVĚ 🙂. Už jsem k otužování strhla i pár přátel, kteří na mě koukali jako na totálního blázna…co to jako dělám…nicméně funguje to velmi dobře i na ně. A to samé zažívám s bylinkami. Nejprve mě mají za bláznivku, co běhá po loukách a suší si zásoby na zimu, ale dnes už sami nemůžou jinak.

Cítím se báječně, WHM probouzí mou vnitřní sílu 

WHM DOMÁCÍ PRAXE

Najdete si certifikovaný WHM seminář „naživo“ (v ČR je několik lektorů). Zapíšete se do certifikovaných online výcviku (v angličtině i v češtině). Zkusíte samouku, na webu je materiál zdarma (od Wima i instruktorů).

Pokusím se jednoduše shrnout běžné domácí cvičení. Na konci článku najdete odkazy (na oficiální stránky) k denní praxi i více podrobné informace. Nejsem certifikovaná lektorka, proto prosím věnujte pozornost odkazům – metoda není pro každého :).

Wim Hofova metoda má 3 pilíře – dechové cvičení, vědomé otužování a nastavení mysli.

DECHOVÉ CVIČENÍ

Nesmí se provádět ve vodě (ani ve vaně), při řízení automobilů, strojů apod. Nevhodné pro děti a těhotné ženy. V případě zdravotních problémů se poraďte s lékařem a certifikovaným instruktorem. Kontraindikace - např. srdeční  onemocnění, vysoký krevní tlak, epilepsie, infarkt, mrtvice atd.

 • NÁDECH
  V leže či v sedě se uvolním. Hluboce se nadechnu - nosem (lze i ústy). Nádech je aktivní, ale nepřeháním to. Nadechuji do "3 balónů" - BŘICHO A BEDRA, HRUDNÍK A LOPATKY, KRK A HLAVA. Pokud necítím nádech v zadní části těla - v bedrech - pokrčím si vleže nohy, v lopatkách - uvolním ramena, nezvedám je k uším. O nic se nesnažím až příliš.
 • VÝDECH
  Vydechuji jemně, ústy nebo nosem, nepoužívám k tomu téměř žádnou sílu, nechám vzduch ať jde sám ven. A znovu hluboký nádech a jemný výdech. Najdu si svůj rytmus, uvolňuji se, zavřu si oči. Nádech a výdech opakuji 30x za sebou, potom přichází zádrž.
 • ZÁDRŽ
  Jakmile naposledy jemně vydechnu 🙂 zadržím dech. Na tak dlouho jak mi je příjemné. Jakmile cítím potřebu se nadechnout - zhluboka se nadechnu a opět zadržím dech, jen na 10 až 15 vteřin a mírně zatnu hluboké svaly v břiše. Vydechnu - jakkoliv chci. Hotovo, to je první kolo. Úplně stejně zopakuji ještě další dvě kola.
 • rekapitulace
  Celé dechové cvičení - hluboký nádech, jemný výdech - 30x - zádrž na libovolnou dobu - nádech a v něm zádrž na 10 vteřin, výdech = jedno kolo, které opakuji celkem 3x. Během cvičení někdy cítím teplo, šimrání, mravenčení v těle... může se dít, je to ok.

VĚDOMÉ OTUŽOVÁNÍ 

I pro otužování platí omezení. Děti a těhotné ženy, lidé se zdravotními problémy - porada s lékařem a instruktorem. Po dechovém cvičení se mi otužuje snadněji :). Vše dělám v klidu a netlačím na sebe, nečekám až se začnu klepat jako drahý pes, není to o egu.

 • DÝCHÁM A SOUSTŘEDÍM SE
  Než vlezu do ledovky 5x se rychle za sebou nadechnu a vydechnu. Potom nastoupí hluboký pomalý nádech a ještě pomalejší soustředěný výdech. Jako kdybych foukala do flétny, brčka... takto dýchám po celou dobu v chladu. Představuji si červenožlutou teplou kouli v hrudi, blízko u srdce, která šíří teplo do celého těla. Když se potřebuji víc uvolnit vydechuji nahlas (mručím, hučím a tak různě).
 • LEDOVÁ SPRŠŠKA
  Ochlazuji se ze všech stran i záda, pomalu se otáčím. Lze začít postupně od nohou, potom ruce a paže, celé tělo, nebo rovnou skočím na věc. Čas přidávám postupně, ale pro posilování imunity bohatě stačí 2 minuty. Ale dávám si jen kolik zvládnu (2 min už dávám běžně, nehrotím to déle). Své úspěchy jsem si zpočátku psala do diáře, progres mě povzbuzoval a když je na to člověk sám, je rád za každou vteřinu.
 • ZAHŘÁTÍ
  Hned po sprše či venkovní koupačce cvičím. Zahřát se zevnitř, o to totiž jde, žádný teplý župan. Dřepy...nebo se rozkročím, pokrčím kolena (aby zabírala stehna) a přenáším váhu zprava doleva, rukama silou jakoby něco tahám shora ze stran dolů (střídám pravou a levou). Někdy mi stačí pár vteřin, jindy déle. Cvičím dokud mi není teplo...
 • CO DODAT
  Nárazově si chladím ruce (po zápěstí) a nohy (po kotníky do lavoru apod.). V zimě se ráda proběhnu po sněhu a jinovatce. Největší tepelné úniky jsou hlavou, zpočátku jsem ji nenamáčela. Vše je individuální, soustředěním se, dýchám, poslouchám své tělo, když se necítím dobře, většinou do toho nejdu (ale zase bacha na falešný pocity - lenost).

MINDSET - NASTAVENÍ MYSLI

Záměr, nastavení mysli - aby celá věc dávala smysl. Pak mám vyhráno, můžu ho prohlubovat, rozvíjet, posouvat své hranice. Jste zvědaví?  Tak do toho:)

Většinou najdu dlohodobější důvod a na něj se zaměřím (např. zlepšení imunity, dobrou náladu, štěstí, fyzická kondice...) a odpovím si proč to chci. Ale někdy přijde velmi konkrétní potřeba (např. akutní bolest hlavy...), i tak je to v pořádku. Je to jen moje volba na co se zaměřím. Občas mi to nejde a tak jen jsem 🙂 a zkoumám co se děje 🙂

HLAVA

PTÁM SE SAMA SEBE proč, čeho chci dosáhnout, co potřebuji změnit, podpořit, vyřešit? Chci pravdivý důvod, nemusím nikomu nic vysvětlovat.

ZÁMĚR

JEN JÁ VÍM PROČ. Řeknu si to před každým dechovým cvičením, před i při každém otužování! Neustále to své toulavé mysli připomínám.

VŮLE

MÁM SVŮJ ZÁMĚR! Nedovolím lenoře ani našeptávačům, aby mě o to připravili. Než si to "sedne" v hlavě i v těle, chvilku to trvá... občas se i pochválím 🙂

Slíbené odkazy na ofiko stránky

Oficiální web WHM metody v Aj:  TADY CVAK 

Kontraindikace WHM metody na webu instruktorky H. Kulhánkové (a další informace)  KLIK TADY.

Youtube video dechového cvičení v Aj pro úplné začátečníky:  KLIK ZDE

Youtube video v Aj pro dýchání mírně pokročilejší:  KLIKNĚTE TADY (rychlovka kterou často používám)

Youtube video česky s instruktorkou WHM Terezou Kramerovouvysvětlení a dechové cvičení:  CVAK TU 

Článek o metodě s popisem i odkazem na videa od instruktorky Terezy Kramerové –  KLIKNĚTE ZDE 

Youtube video se zahřívacím cvičením: KLIK ZDE

Co mají bylinky společného s otužováním?

Hodně, třeba záměr.  Je to přirozená přírodní cesta, která spolu perfektně funguje. O bylince pro vzpruhu imunity píšu v Ebooku, který stáhnete zDARma ZDE.

To je od mne opravdu vše, jsem ráda, že chodíte na můj web, čtete články. Dává mi to pak smysl, když se ozvete, ptáte se, nebo mi nadáváte (ba ne, to se mi ještě nestalo :))).

Děkuji jste skvělí. Pokud vás baví Instagram KLIKNĚTE TADY 🙂 nebo Facebook KLIK TU 🙂

Krásný chladný den vám všem, Ice Ice baby 🙂

Anička******

Anna Šafaříková
Jsem nadšená bylinkářka a ráda sdílím své zkušenosti, recepty a příběhy s ostatními, aby mohli pustit bylinky a další přírodní zdroje do svých životů a zlepšit zdraví sobě i svým dětem.Můj příběh si přečtěte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.