fbpx

Moc noci svatojánské, bylinky a rituály pro omlazení těla a očištění duše

Letní magická brána se otevírá slunovratem, nejdelším dnem v roce. Následuje Svatojánská noc, noc kouzel a přání, kdy byliny získávají mimořádnou moc. Léto nás mámí svými vůněmi. Vedrem chce vypnout naše myšlenky.

Nemysli, jen buď!

Já mám štěstí, 20.6. slavíme narozeniny staršího syna. Jeho narození byl krásný okamžik, poprvé jsem si uvědomila sílu své intuice a nevědomky tak vstoupila do nového života. V něm se bylinky staly mou vášní a jejich sběr je pro mě aromaterapií. Děkuji ti Miki.  

SBÍRÁNÍ BYLINEK

Nemám čas, nemám kde, neznám…někdy kroutí hlavou, proč to dělám. Můžeš si je přece koupit. Ale já mám tisíce důvodů proč už to (skoro nikdy) nedělám. Názorně jsem to sepsala v Ebooku zdarma o kopřivě. I to jak začít, protože kopřivu si jen tak nespletete :).

Kopřiva = jarní bylina!? Kdepak.

V ebooku vám prozradím jedno jednoduché kouzlo a zajistíte si čerstvou kopřivu i zásobu na celý rok. I kdyby jste jinou vlastní bylinku neměli, tak s kopřivou si vystačíte, je to takový přírodní „všelék a vitaminerální koktejl“.

Kolem sebe máme hodně bylinek, jen je nesbíráme. Já jsem kdysi kupovala, bylinky v pytlíku! Dnes chci originál a v přírodě je zdarma. Ale i cena bylinky v květináčku, je shodná s cenou pouhých dvaceti pytlíků.

Tak schválně. Jaký koláč máte raději, kupovaný, nebo od maminky? Ten JAKO od babičky, nebo od babičky? 

Jdeme tedy sbírat, období svatojánu je pro to stvořené.

SLUNOVRAT A SVATOJÁNSKÁ NOC

Slunovrat (nejčastěji 20.6. či 21.6.) se slavil od pradávna po celé zeměkouli a snad všemi kulturami… u nás Keltové, Pohané, Slované i Křesťané. Ti poslední se snažili zastřít starší tradice oslavou zrození Jana Křtitele. Vznikla oslava Svatojánské noci (z 23. na 24.6), ale pohanské tradice zůstaly.

DEVATERO KVÍTÍ

Svatojánské bylinky jsou libovolné a to se mi líbí, většinou si vás sami najdou. Takové oblíbené jsou:

 • DIVOKÉ LUČNÍ – Třezalka, Mateřídouška, Pelyněk, Řebříček, Kontryhel, Řepík, Mydlice, Jitrocel, Sléz, Svízel, Heřmánek, Komonice, Chrpa, Kopretina, Žindava, Sedmikráska, Kakost, Smetanka
 • ZAHRADA – Levandule, Šalvěj, Bazalka, Yzop, Tymián, Máta, Violka, Dobromysl, Majoránka, Měsíček, Kopr, Fenykl, Kmín
 • STROMY, KEŘE – Bez černý, Lípa, Jasan, Šípková růže, Akát, Dub…a mnoho dalších.

Kdo si není jistý, sbírá s někým, kdo se vyzná. Existují herbářové aplikace do telefonů. Je to šikovné, ale nic není 100%. Já mám po mámě starý dobrý kapesní herbář. Když fakt nevím vezmemu exemplář a identifikuji později.

Je to období kvetoucích natí, ale není to podmínkou. Známou představitelkou svatojánských bylinek je třezalka a z ní Svatojánský olej, někde se říkalo Janův olej. Pokud chci bylinky sušit na čaje a vyrábět tinktury, masti a oleje, sbírám přes den, za plného slunce a suchého počasí. Ale za noci svatojánské, je to jinak.

Proč se tedy chodilo na devatero kvítí v noci ?

Pro rituály, kouzla a čáry.

Ženské sbíraly sedmero či devatero bylin na vykuřovadla, do škapulířů a amuletů, na ochranu před uhranutím a pro krušné životní chvíle. Svazky a věnce kvítí věšely na domy a pokládaly na kameny v zahradě, pro ochranu rodiny a úrody.

Pouštěly se svatojánské věnečky po vodě. Když znovu „rozkvetl“ dívka se do roka vdala. Nebo se dával pod polštář a ve snu děvče vidělo svého ženicha.

Dámy toužící po svatbě by měly rozhodně vyrazit do svatojánské noci :).

Noční procházka v zahradě nebo po louce je úchvatná. Rosa na bylinkách je takovým přírodním macerátem. Když rosu z bylinky vetřeme do pokožky, krásně nám osvěží tváře. Takové noční kosmické omlazení! Nezapomeňte na selfíčko:).

Může se stát, že kytice bude jedním velkým překvapením, aby ne ,takhle v noci.  To je v pořádku, ráno mrknete co to vlastně máte.

Další „rituálky“

Pokud se nechceme vdávat, nabízí se jednoduché vlastní vykuřovadlo. Dříve se vykuřovaly obydlí, zahrady a sady, chlévy. Oblíbený byl Pelyněk. Ale použít lze jakékoliv bylinky.

Pěkně si vykouříme ze svého prostoru všechny zlé duchy = různý „šmejdy“ hackery, teleoperátory, divný sousedy, smraďochy a další nezvaný hosty!

VYKUŘOVADLO

 • uděláme z bylin svazek a dole přírodním provázkem pevně svážeme, pokračujeme směrem vzhůru, vršek svazku zahneme dolů, obtočíme a pokračujeme směrem zpátky dolů, až skončíme tam, kde jsme začali. Pevně utahujeme. Zavěsíme, usušíme.
 • kytici nastříháme na menší části, nasušíme a dle potřeb směs sypeme do aroma lampy (té na svíčku), nebo jiné vhodné nádoby.

Spálíme křivdy a trápení.

Potřebujeme starší sušené byliny, vyčpělé koření a možnost udělat oheň. Naši předkové pálili v ohni své trápení, tak, že jej zašeptali do bylin a ty spálili. Poslouží i kamna, či krb. Když nemáme co pálit, napíšeme na papírek a ten spálíme, stačí svíčka a nezapálit si své obydlí :). a když ani to ne, tak si to celé představíme, no. Představa je mocná.

Máte příležitost na noční omlazovací koupačku v přírodě? Minimálně u toho určitě zapomenete na starosti, vyráchejte nohy v potoce, projděte se bosí v raní rose. Alternativou je pak teplá relaxační bylinková koupel. Představte si jak z vás voda smývá starosti všedního dne (to půjde i ve sprše) 🙂

Až rozkvete Třezalka, přichází čas na Svatojánský olej!

Poznáte ji podle jasně žlutých květů s černými tečkami (i na listech). Když je rozemnete v prstech, barví do ruda. Dorůstá až do výšky 40 cm. 

 • Na olej potřebujeme jen květ, necháme ho pár hodin „zavadnout“, zbytek natě nastříháme a usušíme na vykuřovadlo 🙂
 • Na sušení , potřebujeme celou rozkvetlou nať, kterou sušíme zavěšenou ve svazcích, nebo nastříhanou.
 • Čerstvý čaj, lžičku květů spaříme horkou vodou,250 ml, po 2,3 min je výtečný čerstvý čaj v létě pijeme jen večer nebo za zamračeného počasí – dobře se po něm spí a nemělo by se potom na přímé slunce!
 • Bylinka je to silná, lidé s vážnými zdravotními problémy, užívající léky, by měli vnitřním užití konzultovat s lékařem

Prosím sbírejte jen tolik kolik spotřebujete s ohledem na přírodu a rozhodně s nůžkami, nikdy netrhejte.

Podrobnější návody jak sbírat a zpracovávat bylinky, na koupele, nálevy, maceráty, tinktury… najdete v příslušných kapitolách Ebooku zdarma o kopřivě,  Ebook zdarma je tady.

Janův olej je základem mé lékárničky 🙂

Základní recept na svatojánský olej:

 • sklenici s širším hrdlem naplníme celou třezalkovým květem
 • zalijeme kvalitním a čerstvým olejem (olivový, slunečnicový, sezamový, mandlový…)
 • olej MUSÍ přesahovat nad bylinky jinak hrozí plesnivění
 • uzavřeme a necháme stát na teplém a slunném místě 3 až 4 týdny
 • občas protřepeme a sklenici otřeme
 • přecedíme, doporučuji vymačkat přes hustý cedník, nebo papírový či látkový filtr
 • naplníme do menších lahviček, nejlépe tmavých a uskladníme v temnu a chladu.

Třezalkový olej je všestranný a neocenitelný pomocník:

 • Má silné hojivé a ulevující účinky – odřeniny, škrábance i čerstvé otevřenější rány
 • Hojí spálenou kůži od slunce či popáleniny a opařeniny, jizvy
 • Ulevuje bolavým svalům, nervům, pohmožděninám a výronům
 • Vhodný na masáže, na křížové bolesti, bolesti zad obecně
 • Pomáhá při vyrážce, ekzémech, opruzeninách
 • Pěstící olej na pleť, vyhlazuje zdrsnělou pokožku, akné a jizvičky
 • Upokojí bolavé bříško kojencům
 • po namazání žádné slunce (mohly by se tvořit pigmentové skvrny).

Konec kouzlení, děkuji a jestli se vám článek líbil, nebo vás něco zajímá, napište mi. anicka@anickasafarikova.cz. Zvu vás na Bylinkovou virtuální louku, FB skupiny.  Najdete mě i na instagramu. Budu se těšit, magické brány léta jsou otevřené.

Přeji vám krásné letní dny plné kouzel a splněných přání.

Anička

Bylinky nenahrazují odbornou lékařskou terapii.

 

 

 

Anna Šafaříková
Jsem nadšená bylinkářka a ráda sdílím své zkušenosti, recepty a příběhy s ostatními, aby mohli pustit bylinky a další přírodní zdroje do svých životů a zlepšit zdraví sobě i svým dětem.Můj příběh si přečtěte zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.